Blackjacki ajalugu |

Blackjacki ajalugu

Blackjacki juured Euroopas ulatuvad tagasi 15. sajandisse, kui trükikunsti looja Johann Gutenbergi eestvedamisel trükiti esimesed standardsed kaardipakid. Paljud nende esimeste kaardipakkidega mängitud mängud olid nii mõneski aspektis Blackjackiga küllaltki sarnased.

Mõned sajandid hiljem hakati Prantsusmaal mängima mänge, mis on tänasele Blackjackile veelgi lähedasemad. 19. sajandi lõpus oli populaarne näiteks mäng nimega Quinze, kus mängijad pidid saama kokku 15 punkti ja mäng Trente-et-Quarante, mille mängimiseks oli vaja kuus kaardipakki. Mängus Trente-et-Quarante pidi diiler jagama kaardid punasesse ja musta ritta ning mängijad panustasid ridade peale. Seejärel hakati jagama kaarte vastavalt värvile erinevatesse ridadesse, kuni ühes reas oli rohkem kui 30 kaarti ja panused, mis olid tehtud reale, kus esimesena 30 kaarti oli, võitsid.

Olemuselt Blackjackile lähime vanem kaardimäng oli Prantsuse mäng nimega Vingt-Un (mis tähendab “Kakskümmend üks”). Sarnaselt Blackjackiga oli ka selles mängus eesmärk saada kokku 21 punkti, aga mängu käik oli veidi erinev. Kaarte jagati ühekaupa, kuni keegi sai kokku 21 punkti. Iga jagamisvooru järel sai teha uusi panuseid. Kui mänguvooru võitis diiler, siis tähendas see, et kõik mängijad kaotasid kolmekordse panuse.

21-st Blackjackiks
19. sajandi lõpus hakati Vingt-Uni mängima USA-s. Täpsed mängujuhised pandi esmakordselt kirja 1875. aasta raamatus “American Hoyle” ja 1905. aasta raamatus “Foster’s Hoyle.” Alguses mängiti neid mänge enam sõprade keskis ja kodudes laua taga, aga alates umbes 1910. aastast, kui kasutusele tuli mängu ingliskeelne nimi Twenty One, hakati mängu ka kasiinodes rohkem mängima.

Just kasiinodesse jõudmine andis tõuke selleks, et mängust nimega Kakskümmend Üks saaks mäng nimega Blackjack.  Selle muutuse eesmärk oli tegelikult probleemi lahendamine. Kakskümmend Üks polnud osutunud nii populaarseks, nagu kasiinoomanikud lootsid ja mängu populaarsuse suurendamiseks hakkasid kasiinoomanikud pakkuma erinevaid boonuseid ja suuremaid väljamakseid. Üks populaarsemaid boonuseid oli preemia sellise võidukäe eest, mis sisaldas poti ässa ja musta värvi soldatit (must soldat on inglise keeles "black jack"). Mängija, kellel olid sellised kaardid, sai automaatselt võiduks panusest kümme korda suurema summa. Seda kaardi kombinatsiooni hakati nimetama blackjacki käeks. Mängu populaarsus kasvas hüppeliselt ja see nimi jäi mängule külge ka pärast seda, kui enamik kasiinosid mõni aasta hiljem antud preemia maksmisest loobus.

Kuidas Blackjack Ameerika kasiinomänguks sai?

Niipalju siis nime päritolust. Aga see on ainult üks osa ajaloost. Teine osa räägib sellest, kuidas see mäng kasiinode lahutamatuks osaks sai.

Kui mäng hakkas muutuma tänapäevase Blackjacki sarnaseks kasvas kogu USA-s Blackjacki populaarsus hüppeliselt. Mäng oli ühtviisi populaarne nii aktiivsete mängurite kui ka pühapäevamängijate seas. Algajatele meeldis, et mängureeglid olid lihtsad ja mängu sai kiiresti selgeks, professionaalid nägid aga Blackjackis mängu, milles on võimalik "maja" võita. Samuti aitas levikule kaasa tõsiasi, et 20. sajandi alguses puudusid igasugused hasartmängu reguleerivad seadused, mis omakorda tähendas, et Blackjacki sai vabalt mängida kõikjal USA-s. 1910. aastal olukord veidi muutus, kui USA-s võeti vastu hasartmängude mängimist piirav seadus, aga 1930.-tel pärast Suurt Depressiooni muutus hasartmäng Nevadas (ainsa osariigina) taas legaalseks ja see andis suure tõuke ka Las Vegase hasartmängupealinnaks kujunemisele.

Blackjack ja teadus

Lisaks igapäevastele püsimänguritele pakkus Blackjack põnevust ka teadusringkondadele. 1950.-te teadlasi paelus tugevalt selle kasiinomängu matemaatiline aspekt ning nad paljud neist üritasid välja mõelda matemaatikal põhinevaid võidukaid Blackjacki strateegiaid. Matemaatikute töö kandis mõnel määral ka vilja ning selle töö tulemusena avaldas matemaatik Roger Baldwin koos oma kolleegidega ajakirjas Journal of American Statistical Association Blackjacki baasstrateegia kirjelduse, kus esitleti mängija jaoks ideaalseid kombinatsioone ja otsuseid.

Online-blackjacki sünd

Värskemad Blackjacki uuendused pole enam seotud tavakasiinodega ega isegi mitte tavaliste kaartidega. Sarnaselt pokkeriga ja Texas Hold'emiga on ka Blackjack internetis ülipopulaarseks saanud. Blackjack on saanud kõigi online-kasiinode oluliseks osaks ning kõik online-kasiinod püüavad üksteist mitmekülgsete Blackjacki variantide pakkumisega üle trumbata.

Online-kasiinode soov on panna inimesed kasiinomänge mängima ka siis, kui nad veedavad mõnusat õhtut kodus teetassi taga ja parim viis selleks on pakkuda mänge, mida enamik inimesi mängida oskab. Niisugusteks mängudeks on kahtlemata ka Blackjack, pokker ja peaaegu mitte mingisugust oskust nõudvad slotimängud.

Üks asi, mida online-blackjacki mängides tasub ja tuleb kindlasti jälgida, on mitmesugused mängureeglite pisinüansid. Osade online-kasiinode Blackjacki reeglid võivad päriskasiinode reeglitest veidi erineda. Mõned online-kasiinod on kehtestanud ka päris erilised oma reeglid. Näiteks on diileril tesatud tingimustel õigus oma käest loobuda või mängijatel mõnel juhul keelatud ühesuguse väärtusega kaartide kaheks splittimine.

Tänapäevane Blackjack on võrreldes oma algse kujuga oluliselt muutunud. Mängu tulevik paistab helge ja ühtegi märki Blackjacki populaarsuse vähenemisest pole veel näha. Kuigi hasartmängumaailm on kiires ja pidevas muutumises, pole seni veel ühtegi märki Blackjacki populaarsuse vähenemisest märgata.


Boonus: 100% kuni 150€
Boonuse tüüp: Esimese sissemakse boonus
Läbimängunõuded: 35X

Lauamängudele rakendatakse läbimängimisel vähendavat koefitsienti.  

Boonus: 100€ ja 5 spinni
Boonuse tüüp: Esimese sissemakse boonus
Läbimängunõuded: 30x

Lauamängude panused korrutatakse koefitsiendiga 0,1.

Boonus: 300€ ja 270 spinni
Boonuse tüüp: Esimese sissemakse boonus
Läbimängunõuded: 40x
Kood: BONUS1-BONUS3

Boonust saab kahjuks kasutada ainult slotimängudes  

Boonus: 100% kuni 300€
Boonuse tüüp: Esimese sissemakse boonus
Läbimängunõuded: 35X
Kood: BONUS1-BONUS4

Boonuspakett on kokku 4-osaline, lauamängudega tingimusi täita ei saa